Relacja z wycieczki + nowa seria! :3

Hej!
Już wycieczka się skończyła, jestem w domu. Byłam w Warszawie. Pogoda dopisywała. Zwiedzaliśmy wiele miejsc, sklepy również! Kupiłam sobie takie super buty. Całe są czarne, sznurówki mają zielone, takie neonowe zielone, a podeszwa jest biała. A tak po za tym, nie płaciliśmy za wycieczkę. Tak się złożyło, że byliśmy tam w Dzień Dziecka i taki prezent, to to, że nie musimy płacić. Temat wycieczki mamy mniej więcej omówiony. Dobra. Chciałabym zrobić serię o zwierzętach. Będą zawierać 14 pytań o zwierzętach i odpowiedzi na nie. Teraz, zanim ją przedstawię, zaznaczam, że jeżeli Samba, czy Abieska mają już dość moich wpisów o zwierzętach, niech napiszą o tym w komentarzu, a serię anuluję i wymyślę coś lepszego. Jakby co, w "Dowiedz się więcej o.. " nie będzie już o zwierzętach, o czymś innych. Dobra. Seria nosi tytuł : "14 pytań o zwierzętach #1" . Nazwa nie powala, ale jest. Zaczynamy!


Powiem jeszcze, że w każdej serii jest nowa grupa zwierząt. Mam sporo do wyboru: Ssaki, małpy, koty, psy, zwierzęta wodne, gryzonie i króliki, zwierzęta domowe, ptaki, olbrzymy, owady, pająki, gady i płazy, skorupiaki, wymarłe gatunki i torbacze (ich mam tylko 8 pytań ;c). 

Piszcie w komentarzach, o której grupie mam pisać za tydzień, ponieważ co tydzień będzie ta seria. Na dzisiaj wybrałam Ssaki. 

Pytanie nr 1 :

Jak wiele gatunków ssaków występuje na ziemi? 
Na ziemi występuje około 3500 gatunków ssaków (wliczając w to ludzi). Podzielone są one na 3 podgromady: stekowce, torbacze i łożyskowce.
Pytanie nr 2 : 

Jaki jest największy na świecie ssak? 
Płetwa błękitny to jest największy ssak na Ziemi. Mierzy około 30m długości (jakieś 35 sporych kroków), a waży ponad 190 ton! :3Pytanie nr 3 ; 

Czy rogi nosorożców są zbudowane z włosów? 
Nosorożce są cenione właśnie ze względu na swoje rogi. Rogi, podobnie jak włosy są z tego samego rodzaju białka - keratyny. Mimo tego rogi nosorożców nie są zbudowane z włosów. 

Pytanie nr 4 : 

Jaki jest największy ssak na Ziemi? 
To leniwiec. Porusza się z prędkością mniejszą niż 2 km/h. Codziennie śpi po 15-18 godzin dziennie!


Pytanie nr 5 ; 

Który ze ssaków jest najwyższy? 
Najwyższy ssak to żyrafa. Samiec osiąga długość do 6 m (8 sporych kroków). Dzięki takiemu wzrostowi, żyrafom nie trudno sięgnąć po liście znajdujące się nawet na czubkach drzew ;-). 


Pytanie nr 6 : 

Czy woda jest niezbędna wielbłądom do życia? 
Wielbłąd może żyć bez wody tygodniami. Wystarczy mu odżywianie pustynną roślinnością. Kiedy jednak wielbłądowi trafia się możliwość zaspokojenia pragnienia, wypija około 80 litrów wody! :D. Mimo to popularne przekonanie o magazynowaniu wody przez wielbłądy jest nieprawdziwe. Wielbłądy magazynują TYLKO tłuszcz.Pytanie nr 7 : 

Czy istnieją latające ssaki? 
Tak, są to nietoperze. Ich skrzydła stanowi cienka, przejrzysta błona ze skóry i mięśni, która jest rozpięta pomiędzy nogami, ramionami, ogonem i długimi palcami =3. 


Pytanie nr 8: 

Czy wszystkie jelenie mają rogi? 
Wszystkie samce jeleni posiadają rogi. Co roku są one zrzucane, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Samice niektórych gatunków jeleni także posiadają na głowie zrębki rogów, tylko słabiej wykształcone niż u jeleni. Jedyne samice, które posiadają w pełni rozwinięte rogi to samice renifera. 


Pytanie nr 9: 

Jak skunksy produkują swój straszny zapach? 
Skunksy to najbardziej śmierdzące ssaki na Ziemi. Są w stanie wytworzyć odór odstraszający większość drapieżników. Oleisty , żółty płyn jest produkowany przez gruczoły umiejscowione pod ogonem XDD. Skunksy potrafią rozproszyć swój zapach na odległość 2-5 m (kilka sporych kroków). Utrzymuje się on bardzo długo i bardzo ciężko się go pozbyć.. :P. Pytanie nr 10 : 

Jak niedźwiedzie grizli przygotowują się do zimowego snu?
Niedźwiedzie te przesypiają około 5-8 miesięcy w roku. Przed zaśnięciem wykopują sobie jamy. Latem jedzą bardzo dużo i gromadzą tłuszcz, z którego czerpią energię podczas zimowego snu. 

Pytanie nr : 11
W jaki sposób kolczatkowate łapią swoje ofiary?
Kolczatkowate posiadają bardzo długie i kleiste języki, które doskonale sprawdzają się podczas chwytania termitów czy mrówek. 


Pytanie nr : 12
Czy mrównik żywi się tylko mrówkami? ;]
Podczas suchych miesięcy mrównik karmi się głównie termitami, natomiast podczas mokrych, jego celem są przede wszystkim mrówki. Kiedy mrównik odszuka gniazda termitów, kopie w ich bocznych ścianach tunele, następnie przy pomocy języka wyciąga z nich owady. Jedno gniazdo pozwala mrównikowi na odżywianie się przez co najmniej kilka dni! 

Pytanie nr 13: 
Co jest niezwykłego w największej na świecie antylopie?
Największa i zarazem najwolniejsza współczesna antylopa to Eland. Co ciekawe jest w stanie biec TYLKO z prędkością 40 km/h, za to potrafi wyskoczyć na wysokość niemal 3 m (jakieś 4-5 duże kroki).

Pytanie nr 14: 
Dlaczego bizon amerykański zrzuca swoje owłosienie? 
Bizon Amerykański zrzuca sierść w momencie, gdy temperatura robi się coraz wyższa. Mimo iż wygląda wtedy na obszarpanego, proces ten pozwala mu na zachowanie stałej temperatury ciała. Wiosną z włosów bizona korzystają ptaki, używając ich do budowy swoich gniazd. 

Tym pytaniem kończymy pierwszą część serii. Ale najpierw pokażę wam moje zdjęcia. Jakby co byłam w pidżamie, dlatego, że jestem chora, więc najpiękniejsza nie jestem ;P. 


Nie pękły wam ekrany? Uff... Paa. ;D 

Wasza Dusia

You Might Also Like

8 komentarze

 1. Fajnie ,że wróciłaś! Ja ja jadę we czwartek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie ładna jesteś :) I ciekawy post, wielu rzeczy się dowiedziałam...
  sweetasnyblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Zostaw tą serię!!! Jest genialna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, raczej nikomu nie przeszkadza, więc w przyszłym tygodniu będzie 2 cz. tylko nie wiem jakiej grupy.

   Usuń
 4. Wrrr... seria świetna, ale przypomina mi jutrzejszej poprawie (całorocznej) z przyrody na 5.
  I muszę sobie przypomnieć:
  - całą galaktykę (masy planet, rodzaje, szczyty, pierścienie, itp...)
  - kręgowce (ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki)
  - strefy klimatyczne (równik, sawanny, pustynie, strefa śródziemnomorska, stepy, tajga, tundra, antarktyda, arktyka).
  Dużo tego...
  ~ Kuba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dasz radę (y).
   ~Diana, która trzyma kciuki.

   Usuń

Dla każdej opinii znajdzie się tutaj miejsce, jednak spam będzie usuwany.

Flickr Images